Przedsięwzięcia inwestycyjne z sektora gospodarki wodno-ściekowej a ocena oddziaływania na środowisko
Prowadzenie procesów inwestycyjnych sektora gospodarki wodno-ściekowej stawia regulacji ocen środowiskowych duże wymagania. W polskim porządku prawnym cechą procesów inwestycyjnych przedsięwzięć poddawanych ocenom środowiskowym jest ich wieloetapowość, a także znaczne rozłożenie w czasie i przestrzeni. Z tego powodu podmioty planujące inwestycje od początku procesu inwestycyjnego muszą spełniać wiele wymogów administracyjnoprawnych związanych z różnorodnymi ocenami środowiskowymi. W związku z powyższym istotne staje się podjęcie tematu ulokowania oceny oddziaływania na środowisko inwestycji sektora gospodarki wodno-ściekowej (dalej: OOŚ przedsięwzięć) w procesie inwestycyjno-budowlanym.
Jakie obowiązki wynikają z ustawy o zużytym sprzęcie? Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik
Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa prawa i obowiązki wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ustawa ta stanowi transpozycję do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przepisy ustawy weszły w życie 1 stycznia 2018 r. po dwuletnim vacatio legis. Wówczas też zaczęła obowiązywać m.in. nowa definicja „sprzętu elektrycznego” i „sprzętu elektronicznego”, nowe poziomy zbierania, odzysku i recyklingu, a także nowy podział na grupy sprzętu. Ponadto w 2018 roku dane przedsiębiorców zostały przeniesione z rejestru GIOŚ do BDO. Przedsiębiorcy wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny zostali zobowiązani do dostosowania swoich działalności do nowych przepisów. W poradniku znajdziesz kompleksowe omówienie tych obowiązków.
Poznaj 12 zasad panujących na kąpieliskach
W tym roku, z uwagi na epidemię SARS-CoV-2, sezon kąpielowy wymaga szczególnej organizacji, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wśród korzystających z kąpielisk. Dowiedz się, jakie są oficjalne wytyczne dla organizatorów kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.
Na jakich zasadach możesz wydobywać odpady ze składowisk
W artykule przedstawiono aktualne wymagania dotyczące wydobywania odpadów ze składowisk. Co powinieneś wiedzieć na temat pozwoleń w tym zakresie, jak wygląda wniosek o wydanie zgody oraz jakie grożą kary za brak decyzji – o tym przeczytasz poniżej.
- « pierwsza
- «
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- »
- ostatnia »
2022
Szykują się nowe przepisy istotne dla gmin
Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym gminy będą mogły kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane stosowne umowy w tym zakresie. Ponadto jedną z nowości jest możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych.
Praktyczne wskazówki radzenia sobie z BDO
Odkąd ruszyła baza BDO, a przypominamy, że było to już 2 lata temu, podlega ona nieustannym zmianom i modyfikacjom. Przez ten okres dodano wiele nowych modułów i funkcji. Nie zmniejsza to jednak skali pytań i wątpliwości użytkowników. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, jak sobie poradzić z niektórymi problemami dotyczącymi bazy.
Zakres raportu ooś dla ferm drobiu
Przedmiotowy artykuł zawiera kluczowe kwestie w celu skrócenia procedury związanej z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jeśli więc chcesz poznać, co powinien zawierać raport ooś, aby skrócić całą procedurę, koniecznie się z nim zapoznaj.
2021
Praktyczne wskazówki na temat marcowych obowiązków − zużyty sprzęt, baterie i akumulatory oraz pojazdy wycofane z eksploatacji
W poniższym artykule zostaną − od strony praktycznej − omówione obowiązki, które muszą zrealizować: podmioty na podstawie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, podmioty na bazie ustawy o bateriach i akumulatorach, podmioty w ramach ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Opłata za korzystanie ze środowiska – sprawdź, jak ją wyliczyć
Zgodnie z art. 3 pkt 20 ustawy Prawo ochrony środowiska, gdy mówi się o podmiocie korzystającym ze środowiska – rozumie się przez to:a) przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców oraz przedsiębiorcę zagranicznego w rozumieniu przepisów ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,b) jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców,c) osobę fizyczną niebędącą podmiotem, o którym mowa powyżej, korzystającą ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
2019
Jak wyliczyć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia
Od 2017 roku obowiązują wzory do wyliczania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia (zawarte w rozporządzeniu ministerstwa środowiska z 14 grudnia 2016 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych).Wyliczanie poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji odpadów komunalnych takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło sprawia często trudności. W artykule znajdziesz m.in. wzory, które musisz zastosować do obliczeń, a także praktyczne przykłady obliczania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.