Jakie są zasady przywozu odpadów plastikowych do Polski

Każdego roku do Polski trafia kilkaset tysięcy ton odpadów z zagranicy, a jednocześnie pojawia się problem z odpadami wytwarzanymi w Polsce, które nie są zbierane selektywnie, a wartość surowców możliwych do odzyskania z nich jest bezpowrotnie tracona.Przewożenie odpadów przez granicę ma ścisły związek z różnicą w cenach przetwarzania, różnymi obostrzeniami prawnymi lub zróżnicowanymi poziomami kontroli przez instytucje publiczne. Podczas transgranicznego przemieszczania odpadów zyskuje zarówno podmiot wysyłający odpady do Polski, unikający w ten sposób większych opłat w swoim kraju, jak i podmiot przyjmujący odpady. Jakie są zasady transgranicznego przywozu odpadów tworzyw sztucznych? O tym przeczytasz w artykule.

Wprowadzasz opakowania lub produkty w opakowaniach? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach lub opakowania muszą realizować dużą liczbę obowiązków, które dynamicznie się zmieniają. W tym artykule omówimy wszystkie zadania wynikające z obecnie obowiązujących przepisów dla podmiotów działających w tej branży.Z artykułu dowiesz się m.in.: kim jest wprowadzający opakowania, a kim wprowadzający produkty w opakowaniach, jakie są obowiązki obu tych podmiotów, czym są dokumenty DPO i DPR, jak obliczać opłatę produktową.

Przedsięwzięcia inwestycyjne z sektora gospodarki wodno-ściekowej a ocena oddziaływania na środowisko – część II

Prowadzenie procesów inwestycyjnych sektora gospodarki wodno-ściekowej stawia regulacji ocen środowiskowych duże wymagania, o czym pisaliśmy już w ostatnim numerze „Ochrony Środowiska od A do Z”. W poniższym artykule będziesz mógł przeczytać m.in. o: genezie oceny uzupełniającej w polskim systemie prawnym, dwuetapowych regulacjach OOŚ, ponownej OOŚ.

Nowości

Metody doboru urządzeń do oczyszczania wód opadowych i roztopowych

Wody opadowe i roztopowe niosą za sobą wysoki ładunek zanieczyszczeń. Z tego powodu muszą być bezwzględnie oczyszczone, aby spełnić warunek dopuszczalnych wartości dla poszczególnych zanieczyszczeń przed wprowadzeniem ich do środowiska. Istotny jest właściwy dobór urządzenia do oczyszczania wód.Z artykułu dowiesz się: jak przebiega proces redukcji zanieczyszczeń, czym jest proces separacji, jak ustalić wielkość średniego stężenia zanieczyszczeń, jaka powinna być sprawność urządzenia.

Tożsamość rodzajowa pozwoleń wodnoprawnych

Zarząd dróg wojewódzkich złożył wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną w zakresie odprowadzania wód opadowych i roztopowych do urządzenia wodnego – rowu oraz do rzeki, za pomocą dwóch istniejących wylotów.Dyrektor zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie uwzględnił wniosek zarządu dróg wojewódzkich i wydał pozwolenie, określając jego warunki. Jakie były to warunki i który z podmiotów miał rację? O tym przeczytasz w artykule.

2022

Prosty sposób na określenie warunków korzystania z wód

Określenie warunków korzystania z wód w operacie wodnoprawnym często nastręcza wiele problemów osobom, które opracowują ten dokument. W niniejszym artykule podpowiadamy, skąd wziąć niezbędne dane i jak określić warunki krok po kroku.

Pamiętaj o tym, składając wniosek o pozwolenie wodnoprawne dla myjni samochodowej!

Jeśli podmiot planuje uruchomić myjnię samochodową, powinien wiedzieć, że musi najpierw uzyskać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacji gminy. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o wydanie takiej decyzji?

Nowe warunki uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny

Od 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odpadach, która wprowadziła nowy warunek uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Od tego momentu przedmiot lub substancja musza spełnić szczegółowe warunki, aby mogłby być uznane za produkt uboczny.

2021

W jaki sposób wyliczyć opłatę produktową

Na podstawie przepisów ustawy o gospodarce odpadami opakowaniowymi wprowadzający produkty w opakowaniach są zobowiązani do składania sprawozdań, a także uiszczania tzw. opłaty produktowej.Z poniższego artykułu dowiesz się: które informacje powinieneś przedstawić, co zawiera sprawozdanie dotyczące opakowań, jakie kroki musisz podjąć, aby obliczyć opłatę produktową, poznasz przykład jej wyliczania.

Sprzęt w urządzeniu – czy podlega przepisom ustawy o ZSEiE

Wiele podmiotów działających na rynku kupuje sprzęt za granicą, a w Polsce wmontowuje go do urządzeń czy pojazdów (np. autobusów, monitorów, głośników).Czy takie działania podlegają ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym? Czy w związku z tym podmioty te mają obowiązki środowiskowe? 

2019

Nowe wzory sprawozdań dla podmiotów korzystających ze środowiska

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie określające wzory wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat, a także sposób przedstawiania tych informacji i danych. Jakie informacje powinny złożyć podmioty korzystające ze środowiska?

Listy do redakcji

Pytanie: Czy opłaty za korzystanie ze środowiska wnosi się tylko dla substancji określonych w decyzji? A jeżeli takie pozwolenie jest nieaktualne, to w jaki sposób wyliczyć opłatę? Ponadto co zrobić, gdy skład stosowanych preparatów ustalony na podstawie kart charakterystyki wskazuje na emisję innych substancji? Czy właściwe jest wnoszenie opłat za substancje określone w decyzji, czy te, które ustalono na bazie charakterystyki preparatów? Czy wtedy traktuje się je jako opłaty bez wymaganej decyzji?Odpowiedź: Podmiot korzystający za środowiska ma obowiązek ustalenia we własnym zakresie wysokości należnej opłaty za to korzystanie i wniesienia jej na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego, co wynika z art. 284 ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska.

2018

Dowiedz się, w jaki sposób wyliczyć opłatę podwyższoną za składowanie odpadów

Firmy zajmujące się składowaniem odpadów są zobowiązane do naliczania opłat za korzystanie ze środowiska. Jeżeli podmiot zarządzający składowiskiem nie posiada stosownego zezwolenia, może być obarczony tzw. opłatą podwyższoną. W jaki sposób wyliczyć wysokość takiej opłaty?

Co powinieneś wiedzieć o LZO?

Prowadzenie instalacji wykorzystującej lotne związki organiczne (LZO) wiąże się z koniecznością przestrzegania i spełniania szeregu wymogów prawnych. Najpierw będziesz musiał uzyskać stosowne pozwolenie na wprowadzanie gazów do powietrza i udowodnić, że dotrzymujesz standardów emisyjnych. Potem będziesz wielokrotnie sprawdzany, wykonując pomiary, a także sporządzając bilanse LZO. Lektura poniższego artykułu przybliży Ci Twoje obowiązki w tym zakresie i pomoże przestrzegać obowiązujące przepisy.LZO, czyli lotne związki organiczne, to substancje chemiczne łatwo przechodzące w postać pary lub gazu. Reakcja ta może zachodzić nawet w temperaturze pokojowej (LZO posiadają prężność par nie mniejszą niż 0,01 Pa w temperaturze 293,15 K). Ponadto charakteryzują się niską rozpuszczalnością w wodzie.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.