Inwestycje w zakresie elektrowni wiatrowych i ich wpływ na otoczenie
Uchwalenie (obowiązującej od 16 lipca 2016 r.) ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wynikało z faktu, że lokalizowanie elektrowni wiatrowych zbyt blisko budynków mieszkalnych stało się powodem licznych konfliktów pomiędzy niezadowolonymi mieszkańcami a władzami gmin. Urządzenia te emitują hałas, niesłyszalne dla ucha infradźwięki, powodują wibracje, migotanie światła, mogą stanowić także bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia w przypadku awarii, jak również oblodzenia łopat elektrowni wiatrowej zimą.
Fundusze możliwe do pozyskania dla branży recyklingowej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Programu Priorytetowego „Racjonalna Gospodarka Odpadami” udziela w trybie ciągłym dotacji na przedsięwzięcia związane z odzyskiem, w tym recyklingiem selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Otrzymaną formą dofinansowania może być dotacja lub pożyczka.Celem Programu Priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami” jest realizacja zasad gospodarki odpadami, a w szczególności hierarchii sposobów postępowania z odpadami.
Decyzja zwalniająca od zakazów – kto musi ją uzyskać
Zgodnie z Prawem wodnym istnieją przypadki, kiedy przedsiębiorca musi zdobyć tzw. decyzję zwalniającą od zakazów obowiązujących na obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia.Za wydanie decyzji zwalniającej z pewnych zakazów, o których mowa w artykule, należy zapłacić opłatę skarbową w wysokości 10,00 zł na konto właściwego miejscowo urzędu miasta lub gminy.O tym, w jakich przypadkach musisz ją uzyskać i jak powinien wyglądać taki wniosek, przeczytasz w tym artykule.
Czy hydrofor wymaga pozwolenia wodnoprawnego
Hydrofor to urządzenie w formie zbiornika wodno-powietrznego, którego zadaniem jest stabilizacja ciśnienia w instalacji wodnej. W praktyce często stosowane są zestawy hydroforowe, w których skład wchodzi pompa ssąca, zbiornik ciśnieniowy, presostat i zawory bezpieczeństwa. Zestawy takie służą do pobierania wody z własnego ujęcia, np. studni, stawu czy jeziora, a także z wodociągu.Hydrofor jako zbiornik do gromadzenia wody nie stanowi urządzenia wodnego, ponieważ nie kształtuje zasobów wodnych i nie służy bezpośrednio do korzystania z nich. Natomiast hydrofor zintegrowany z pompą w zestawie hydroforowym może być stosowany jako uzbrojenie czy osprzęt studni stanowiącej ujęcie wody podziemnej, które kwalifikuje się literalnie jako urządzenie wodne, wg art. 16 pkt 65d ustawy Prawo wodne. Kiedy wymaga zatem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
Co warto wiedzieć o stanowisku specjalisty ds. ochrony środowiska
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą często potrzebują osoby, która będzie odpowiedzialna za weryfikację zgodności działań firmy z przepisami ochrony środowiska. W takiej sytuacji rzetelna ocena skutków działalności i opracowanie strategii to zadania specjalistów ds. ochrony środowiska, którzy znajdują zatrudnienie zarówno w sektorze rządowym, samorządowym, jak i prywatnym. W poniższym artykule omówiono następujące zagadnienia związane z tym zawodem: kim jest specjalista ds. ochrony środowiska i jakie są jego zadania, jak specjalista ds. ochrony środowiska może zdobywać wiedzę i na jakiej podstawie powinien podejmować decyzje, jaką odpowiedzialność ponosi, które dylematy pojawiają się najczęściej w pracy specjalisty ds. ochrony środowiska, w jaki sposób rozwijać się na tym stanowisku.
Procedura ochrony przed koronawirusem
Określając procedurę postępowania w przypadku zagrożenia koronawirusem, należy posłużyć się zaleceniami Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) dla pracodawców. Na wstępie trzeba opisać, z jakim rodzajem wirusa mamy do czynienia i jakie niesie za sobą skutki dla układu oddechowego i krążenia. Należy wskazać też właściwe postępowanie zapobiegawcze. W artykule znajdziesz gotową procedurę ochrony pracowników w zakładzie pracy. Dokument będziesz także mógł pobrać ze strony internetowej: www.prawosrodowiskowe.wip.pl.
Pamiętaj o postanowieniach decyzji środowiskowych!
Przeprowadzenie procesu inwestycyjnego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko jest możliwe po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zawiera ona szczegółowe wskazania dotyczące postępowania zarówno na etapie jego realizacji, jak i eksploatacji czy użytkowania.
- « pierwsza
- «
- 39
- 40
- 41
- 42
- 43
- »
- ostatnia »
2022
System rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP)
Ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw weszła w życie już 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 35 i pkt 40 lit. A, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Nowe przepisy wprowadziły wiele zmian i nowych zapisów w zakresie, m.in.: gospodarowania odpadami, w tym odpadami komunalnymi, produktu ubocznego, krajowego programu zapobiegania powstawaniu odpadów, programu zapobiegania powstawaniu odpadów żywności, krajowego planu gospodarki odpadami, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, olejów odpadowych, termicznego przekształcania odpadów.
2020
Baza wiedzy − kompetencje i obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo ochrony środowiska ochrona środowiska to podjęcie lub zaniechanie działań, umożliwiające zachowanie lub przywracanie równowagi przyrodniczej. Ochrona ta polega na racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu jego zasobami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom oraz przywracaniu elementów przyrodniczych do właściwego stanu. Obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska określone w poszczególnych ustawach podzielone są na obowiązki: organu ustawodawczego, czyli rady gminy, oraz organu wykonawczego, a zatem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W artykule opisano najważniejsze z nich.
Audyt gospodarki wodno-ściekowej oraz stosowania substancji chemicznych w praktyce
Każdy przedsiębiorca może samodzielnie przeprowadzić audyt środowiskowy w swojej firmie, powinien jedynie odpowiednio się do niego przygotować.W tym artykule opisano dwa komponenty ochrony środowiska, które należy sprawdzić, a w kolejnych numerach będziemy skupiać się na następnych aspektach działalności. Zawsze może się jednak okazać, że dana instalacja wymaga podejścia szczegółowszego, dlatego analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.
2019
Dowiedz się, jak prowadzić firmę zgodnie z przepisami oraz spełnić wymogi audytu z zakresu ochrony środowiska
Z tego artykułu dowiesz się:- jak działania w ochronie środowiska mogą wpłynąć na wizerunek Twojej firmy;- gdzie szukać przepisów ochrony środowiska oraz ich aktualizacji;- jakie obowiązki, wynikające z regulacji prawnych, spoczywają na Twoim przedsiębiorstwie oraz jaką dokumentację należy archiwizować;- o jakich terminach sprawozdań środowiskowych i opłatach należy pamiętać;- jakie czekają Cię konsekwencje z tytułu nieprzestrzegania przepisów;- teoria a praktyka w stosowaniu przepisów, czyli: kto pyta, nie błądzi;- jakie przysługują Ci prawa w stosunku do obowiązków;- jak umiejętnie zarządzać przedsiębiorstwem – czyli edukacja ekologiczna, standardy i złote zasady przyjęte w organizacjach;- czy samokontrola jest Twojemu przedsiębiorstwu potrzebna.
Baza BDS dla prowadzących odzysk i recykling SZWO
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych podmioty przywożące substancje zubożające warstwę ozonową lub fluorowane gazy cieplarniane oraz pozostałe fluorowane gazy cieplarniane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wywożące te substancje lub gazy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przekazują do bazy danych, o której mowa w art. 41 ust. 1, roczne sprawozdania sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową lub fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, z wyodrębnieniem ilości substancji zubożających warstwę ozonową i fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, przywożonych spoza Unii Europejskiej i wywożonych z Unii Europejskiej. Co powinieneś wiedzieć na temat bazy BDS?
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.