W jaki sposób poszczególne podmioty powinny zdecydować o konieczności wpisu do rejestru BDO
Konieczność uzyskania wpisu do BDO może zależeć od kilku czynników, w tym m.in. rodzaju prowadzonej działalności i rodzajów wytwarzanych odpadów. Wpis do BDO umożliwia realizację pozostałych obowiązków wynikających z przepisów prawa (np. prowadzenia ewidencji), dlatego wiedza w tym zakresie jest dla przedsiębiorców niezwykle istotna.Niektóre rodzaje działalności, choć nie jest to ze względu na ich specyfikę oczywiste, wymagają wpisu do BDO. W artykule znajdziesz szczegóły dotyczące wpisu do BDO takich podmiotów jak: prowadzące drobną działalność usługową (np. salony kosmetyczne), sklepy internetowe, firmy budowlane, kioski, podmioty sprowadzające części samochodowe z zagranicy.
Praca montera instalacji wodno-kanalizacyjnych - jakie zagrożenia się z nią wiążą
Praca w zawodzie montera instalacji, sieci i urządzeń wodno-kanalizacyjnych polega przede wszystkim na wykonywaniu prac montażowych tych instalacji, sieci i urządzeń. Często związane jest to także z remontami i usuwaniem awarii związanych z ich eksploatacją. Pracownik na tym stanowisku może również przygotowywać elementy, prefabrykaty w warsztacie, a także wykonywać prace związane z robotami powykonawczymi (np. porządkować teren prac).Miejsce pracy montera sieci to zarówno pomieszczenia zamknięte, jak i teren otwarty, w tym często plac budowy. Różnorodność podejmowanych czynności, a także zróżnicowane miejsce pracy wymaga posiadania niezbędnej wiedzy na temat bezpiecznych metod jej wykonywania. Szczególnie ważne jest zatem uświadomienie pracownikowi zagrożeń, jakie mogą pojawić się w jego pracy.
Odnawialne źródła energii - co warto wiedzieć o fotowoltaice
Energia ze źródeł odnawialnych to energia, która jest pozyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych. Stanowi alternatywę dla paliw kopalnych. Zasoby tej energii odnawiają się w naturalnych procesach przyrodniczych, zatem to źródło niewyczerpalne. Wykorzystywanie energii z tych źródeł jest często całkowicie bezemisyjne, w związku z czym przyczynia się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery.Panele fotowoltaiczne mogą służyć do wytwarzania prądu nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla firm czy gospodarstw rolnych. Co warto wiedzieć na temat energii słonecznej?
Czy opaska chłonna stanowi urządzenie do retencjonowania wody
Retencja wody to okresowe wyłączenie znacznych ilości wody z cyklu hydrologicznego na skutek ich zatrzymania w zbiornikach wodnych (naturalnych i sztucznych), ciekach, lodowcach i pokrywie śnieżnej lub w gruncie. Zadaniem retencji jest w pierwszej kolejności regulacja obiegu wody w środowisku.W związku z powyższym, ustalając wysokość opłaty retencyjnej, organ powinien wyraźnie wskazać, dlaczego opaska chłonna takiej funkcji nie pełni. Sam fakt, że opaska chłonna nie jest zbiornikiem, nie jest wystarczający do stwierdzenia, że nie jest ona urządzeniem wodnym służącym retencjonowaniu wody. W artykule przeczytasz na temat konkretnego przypadku dotyczącego skargi na nieprawidłowo wyliczoną opłatę za usługi wodne.
Zasady stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi
Zgodnie z definicją stosowanie komunalnych osadów ściekowych polega na rozprowadzaniu ich na powierzchni ziemi lub wprowadzaniu do gleby.Celem stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi jest wykorzystanie ich potencjału nawozowego z uwagi na zawartość substancji organicznej oraz cennych pierwiastków biogennych tj. azotu i fosforu oraz mikroelementów. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia.W jakich przypadkach możesz stosować osady ściekowe? O tym przeczytasz w artykule.
SZWO i f-gazy − obowiązki Urzędu Dozoru Technicznego i wymagana sprawozdawczość do BDS i CRO
SZWO (substancje zubażające warstwę ozonową) to związki organiczne będące głównie pochodnymi metanu i etanu, zawierające w swym składzie atomy chloru, chloru i fluoru lub bromu i fluoru.Poniższy artykuł dotyczy regulacji prawnych związanych z postępowaniem z substancjami, które przyczyniają się do zubażania warstwy ozonowej oraz do zwiększenia efektu cieplarnianego. Przeczytasz w nim również o Centralnym Rejestrze Operatorów i Bazie danych sprawozdań, a także dowiesz się, kogo i w jakim zakresie dotyczą obowiązki wpisu do tych rejestrów.
- « pierwsza
- «
- 42
- 43
- 44
- 45
- 46
- »
- ostatnia »
2022
Opłata środowiskowa i produktowa – praktyczne problemy
Opłata za korzystanie ze środowiska to jeden ze środków finansowo-prawnych w ochronie środowiska, który polega na płaceniu za: wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydane uprawnienia do emisji, zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, składowanie odpadów. Opłata produktowa to inaczej kara pieniężna, którą podmiot musi sam sobie naliczyć w przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych oraz odpadów poużytkowych (tj. olejów i preparatów smarowych oraz opon pneumatycznych z gumy nowych i używanych).
2020
Baza wiedzy − kompetencje i obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo ochrony środowiska ochrona środowiska to podjęcie lub zaniechanie działań, umożliwiające zachowanie lub przywracanie równowagi przyrodniczej. Ochrona ta polega na racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu jego zasobami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom oraz przywracaniu elementów przyrodniczych do właściwego stanu. Obowiązki gmin w zakresie ochrony środowiska określone w poszczególnych ustawach podzielone są na obowiązki: organu ustawodawczego, czyli rady gminy, oraz organu wykonawczego, a zatem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W artykule opisano najważniejsze z nich.
Audyt gospodarki wodno-ściekowej oraz stosowania substancji chemicznych w praktyce
Każdy przedsiębiorca może samodzielnie przeprowadzić audyt środowiskowy w swojej firmie, powinien jedynie odpowiednio się do niego przygotować.W tym artykule opisano dwa komponenty ochrony środowiska, które należy sprawdzić, a w kolejnych numerach będziemy skupiać się na następnych aspektach działalności. Zawsze może się jednak okazać, że dana instalacja wymaga podejścia szczegółowszego, dlatego analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.
2019
Dowiedz się, jak prowadzić firmę zgodnie z przepisami oraz spełnić wymogi audytu z zakresu ochrony środowiska
Z tego artykułu dowiesz się:- jak działania w ochronie środowiska mogą wpłynąć na wizerunek Twojej firmy;- gdzie szukać przepisów ochrony środowiska oraz ich aktualizacji;- jakie obowiązki, wynikające z regulacji prawnych, spoczywają na Twoim przedsiębiorstwie oraz jaką dokumentację należy archiwizować;- o jakich terminach sprawozdań środowiskowych i opłatach należy pamiętać;- jakie czekają Cię konsekwencje z tytułu nieprzestrzegania przepisów;- teoria a praktyka w stosowaniu przepisów, czyli: kto pyta, nie błądzi;- jakie przysługują Ci prawa w stosunku do obowiązków;- jak umiejętnie zarządzać przedsiębiorstwem – czyli edukacja ekologiczna, standardy i złote zasady przyjęte w organizacjach;- czy samokontrola jest Twojemu przedsiębiorstwu potrzebna.
Baza BDS dla prowadzących odzysk i recykling SZWO
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych podmioty przywożące substancje zubożające warstwę ozonową lub fluorowane gazy cieplarniane oraz pozostałe fluorowane gazy cieplarniane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wywożące te substancje lub gazy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przekazują do bazy danych, o której mowa w art. 41 ust. 1, roczne sprawozdania sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową lub fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, z wyodrębnieniem ilości substancji zubożających warstwę ozonową i fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, przywożonych spoza Unii Europejskiej i wywożonych z Unii Europejskiej. Co powinieneś wiedzieć na temat bazy BDS?
2015
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
2016
Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.