O co chodzi z tym śladem węglowym?

Ostatnio co raz głośniej zrobiło się na temat tzw. śladu węglowego. O co w tym chodzi i czy ma to jakiś wpływ na obowiązki firm?

Nowe kary dla gmin w zakresie wody i ścieków

Rząd wprowadził nowe administracyjne kary pieniężne dla gmin, jeśli nie wywiążą się z obowiązków sprawozdawczych dotyczących KPOŚK oraz obowiązków dostosowywania aglomeracji do konkretnych wymagań dyrektywy ściekowej.

Wymogi odnośnie do przetwarzania zsee

Pytanie: Pytanie: Jakie wymagania należy spełnić, aby móc prowadzić działalność w zakresie przetwarzania zużytego sprzetu elektrycznego i elektronicznego? Jak wygląda audyt zakładu prowadzącego taką działalność?

Wymagania odnośnie do umowy na odbiór ścieków

Pytanie: Pytanie: Zamierzam rozpocząć działalności polegającą na świadczeniu usług w zakresie opróżniania opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.  Czy świadcząć tego typu usługi muszę zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera będę nieczystości ciekłe? Jeśli tak, to jaką formę powinna mieć taka umowa? Czy musi być tp pisemne zlecenie?

Przygotuj właściwie przetarg na odbiór odpadów komunalnych

Pytanie: Pytanie: Chcielibyśmy ogłosić przetarg na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Jak powinniśmy się do tego przygotować? O jakich dokumentach powinniśmy pamiętać?

Monitoring miejsc magazynowania odpadów – wymagania

Pytanie: Pytanie: Za pomocą jakich urządzeń powinien być prowadzonymonitoring miejsc magazynowania odpadów?

Jeden wylot – różne opłaty stałe i zmienne

Bardzo często zdarza się na terenie zakładu, że poprowadzone są odrębne kanalizacje dla wód opadowych i roztopowych oraz ścieków przemysłowych. Jak to się ma do naliczania opłat zmiennych i stałych za korzystanie ze środowiska?

Odprowadzanie odcieków z destruktu asfaltowego

Podobnie, jak w przypadku odcieków ze składowisk odpadów, tak odcieki z procesu magazynowania destruktu asfaltowego stanowią specyficzny ściek przemysłowy. Wielu przedsiębiorców ma problem z ich prawidłową gospodarką. Odcieki z miejsc magazynowania odpadów mogą zawierać określone substancje (drobne frakcje odpadów, pyły, zanieczyszczenia), które następnie trafiają do środowiska, dlatego konieczne jest szczególne podejście do tego typu wód. Warto więc zgłębić tematykę ich odprowadzania do środowiska.

2023

Kolejne podmioty zwolnione z obowiązku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów

Dnia 6 stycznia 2023 roku weszła w życie ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która rozszerzyła katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów. Podmioty te nie muszą również prowadzić ewidencji odpadów.

Wystawianie KPO na tzw. drogę – konsekwencje

Obieg elektronicznych dokumentów niezbędnych do prawidłowego ewidencjonowania i przekazywania odpadów kolejnym posiadaczom uregulowany jest w ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. W przepisach art. 66–72 opisano, jak powinien wyglądać proces przekazania odpadów kolejnemu posiadaczowi pod względem obowiązującej w tym zakresie dokumentacji oraz jak prawidłowo ewidencjonować wytworzone lub zebrane odpady.

Wymagania dla morskich elektrowni wiatrowych

Pytanie: Pytanie: Gdzie znajdziemy przepisy określające wymagania techniczne dla morskich ferm wiatrowych?

2022

Uważaj, co odprowadzasz do rzek!

W związku z głośną ostatnio sprawą zanieczyszczenia Odry ściekami, w niniejszym artykule poruszamy temat odpowiedzialności karnej za odprowadzanie ścieków do wód. Jakie kary grożą i za co, kiedy można mówić o przestępstwie przeciwko środowisku oraz kiedy to gmina powinna zareakować jako organ własicwy? Opdowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Spalarnie odpadów – pozwolenie na emisję do powietrza

Pod jakie wymagania podlega spalarnia odpadów, jeśli chodzi o emisję gazów i pyłów do środowiska? Jakie ciążą na niej obowiązki? Czy podlega pod standardy emisyjne? Czy zawsze wymagane jest uzyskanie pozwolenia na emisję? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Prawna możliwość zmiany formy zabezpieczenia roszczeń

Pytanie: Czy zgodnie z prawem można zmienić formę zabezpieczenia roszczeń, np. z polisy ubezpieczeniowej na depozyt i odwrotnie? Postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń stało się ostateczne (nie wniesiono zażalenia).

2021

Co warto wiedzieć na temat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Woda jest niezbędna do procesów życiowych każdego z nas, ale kwestia dostępu do niej i jej spożywania jest tak oczywista, że nie zawsze zastanawiamy się nad jej właściwościami. Dostępność wody bezpiecznej do spożycia to podstawowa potrzeba i na gruncie prawa europejskiego i krajowego musi być zagwarantowana.W artykule opisano ramy prawne bezpieczeństwa zdrowotnego wody, a także pozostałe kwestie związane z tą tematyką.

Co warto wiedzieć na temat decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu

Decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu, zgodnie z art. 115a Prawa ochrony środowiska (dalej p.o.ś.), jest wydawana w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm natężenia hałasu poza zakładem, określonych rozporządzeniem w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.Właściwym rozporządzeniem w tej sprawie jest rozporządzenie ministra środowiska z 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. z 2014 r. poz. 112). Co warto wiedzieć o takiej decyzji? O tym w artykule.

2020

Poznaj wymagania, jakie obowiązują w trakcie magazynowania odpadów

Przepisy dotyczące gospodarki odpadami zmieniają się z roku na rok. W ostatnim czasie modyfikacje są reakcją na niepokojące doniesienia dotyczące nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów, funkcjonowania nielegalnych miejsc magazynowania odpadów oraz pożarów tych miejsc. Skutkiem naruszeń, których dopuszczają się podmioty gospodarujące odpadami, jest zaostrzenie przepisów i wprowadzenie nowych obostrzeń pozwalających na jeszcze większą kontrolę podmiotów zbierających i przetwarzających odpady. Zaostrzenie przepisów w zakresie magazynowania odpadów jest dużym problemem ze względu na wysokie koszty dostosowania tych miejsc do nowych warunków. Więcej na temat obowiązujących wytycznych przeczytasz w artykule.

Nowości

2019

Prawo wodne – zmiany w przepisach dotyczących opłat i pozwoleń

Ogłoszony 10 czerwca 2019 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw został 9 lipca przyjęty przez Radę Ministrów. Najnowsza wersja projektu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wprowadza ważne zmiany dotyczące branży wodociągowo-kanalizacyjnej oraz rolniczej. Nowelizacja Prawa wodnego stanowi kontynuację przyjętego przez ministerstwo kierunku decentralizacji zarządzania gospodarką wodną. Jednym z istotnych rozwiązań proponowanych w projekcie jest utworzenie nowej jednostki organizacyjnej Wód Polskich w Nowym Sączu, czyli nowego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Zarząd w Nowym Sączu ma obsługiwać część południowo-wschodnią województwa małopolskiego oraz zostać wyodrębniony z krakowskiego i rzeszowskiego RZGW. Więcej przeczytasz w poniższym artykule.

Prawo wodne a plany przedsiębiorców

Przedsiębiorstwa planujące zakup budynku z terenem, parkingiem oraz placem do magazynowania odpadów będą zobowiązane do realizowania obowiązków sprawozdawczych i uiszczania opłat wynikających z ustawy Prawo wodne. W zakresie obowiązków wynikających z ww. ustawy najważniejsze jest to, czy dany podmiot korzysta z wody (usług wodnych) oraz czy jest właścicielem jakiegoś urządzenia wodnego lub wody. Zakres obowiązków przedsiębiorcy zależy więc od tego, jaką działalność gospodarczą on prowadzi i jak w związku z tym prowadzi swoją gospodarkę wodną.Jeżeli przedsiębiorca korzysta (np. na podstawie umowy dzierżawy) z gruntów Skarbu Państwa pokrytych wodami (np. odprowadza wodę do rzeki albo jeziora), to wówczas ma obowiązek uiszczania z tego tytułu opłat rocznych. Dotyczy to chociażby szeroko rozumianej działalności usługowej, ale także infrastruktury przemysłowej czy transportowej. Podstawą do korzystania z gruntów i płacenia opłaty jest umowa użytkowania zawarta przez przedsiębiorcę ze Skarbem Państwa.

Poznaj drogę do idealnego planu naprawczego

Są branże, jak również stanowiska pracy, na których często mamy do czynienia z przekroczeniem dopuszczalnych norm (NDN) hałasu. W takim przypadku przepisy zobowiązują do sporządzenia i wprowadzenia w życie programu działań organizacyjno-technicznych zmierzających do ograniczenia narażenia na hałas. Program działań organizacyjno-technicznych zmierzających do ograniczenia narażenia na występujące przekroczenia dopuszczalnych norm hałas, czyli program naprawczy, należy opracować i wdrożyć na podstawie wymagań zawartych w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne. Jak prawidłowo przygotować i przeprowadzić taki program naprawczy?

2018

Zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów

Przed przystąpieniem do prowadzenia działalności związanej ze zbieraniem i przetwarzaniem odpadów należy uzyskać zezwolenie na: zbieranie odpadów, przetwarzanie odpadów lub na zbieranie i przetwarzanie odpadów (pozwolenie zintegrowane). Z wnioskiem o zmianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów należy wystąpić, także w przypadku gdy zmienią się warunki prowadzenia, zbierania czy też przetwarzania odpadów lub gdy planujemy gospodarowanie nowymi rodzajami lub większymi ilościami odpadów.

Zdobądź koncesję na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż kopalin

Z wnioskiem o udzielenie koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż kopalin może się zwrócić każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą (również ten z zagranicznym kapitałem). Koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin (węgla kamiennego, metanu występującego jako kopalina towarzysząca, węgla brunatnego, rud metali z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym, rud pierwiastków promieniotwórczych, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej, gipsu i anhydrytu i kamieni szlachetnych) udziela minister środowiska.Jeżeli chcesz zajmować się poszukiwaniem lub rozpoznawaniem złóż kopalin bądź wykonywać obie te działalności, musisz uzyskać stosowną koncesję od ministra środowiska. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz to zrobić, ile potrwa cały proces, jakie dokumenty będą niezbędne oraz ile będzie Cię to kosztować.Dokumenty do tematu:Przykładowy wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złoża kopaliny

RODO a gospodarka odpadami – dowiedz się, co się zmieniło

Dnia 24 maja 2016 r. weszło w życie Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO), które zastąpiło przepisy dotychczasowej polskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Od 25 maja 2018 r. w Polsce obowiązują przepisy tego europejskiego rozporządzenia.Zapisy RODO muszą być stosowane przez wszystkich przedsiębiorców przetwarzających dane osobowe na terytorium UE. Nowe przepisy obowiązują również firmy zajmujące się gospodarką odpadami. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie zmiany wprowadziło RODO, W jaki sposób wpłynie to na przedsiębiorstwa komunalne, Co zmieniło się w sprawach kadrowych.

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.