Przydomowe oczyszczalnie, a obowiązki gmmin

Od 9 sierpania 2022 roku rozszerzona została definicja nieczystości ciekłych, zgodnie z którą wliczono do nich także ścieki gromadzone w osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Co to oznacza dla gmin I zwykłych obywateli?

Emisja do powietrza z mieszaniny gazów – obliczenia

Wiele zakładów produkcyjnych, złomowych i innych wykorzystuje w swojej działalności procesy cięcia różnymi rodzajami gazów technicznych. Nie ważne czy mamy do czynienia z emisją zorganizowaną czy niezorganizowaną w tym zakresie – należy naliczać za to opłaty za emisję gazów lub pyłów do powietrza, a także należy uwzględnić to w sprawozdaniu KOBIZE. Poniżej podpowiadamy, jak ją wyliczyć w przypadku cięcia argonem i dwutlenkiem węgla.

Do końca I kwartał 2023 roku szansa na dofinansowanie!

Przedsiębiorcy mogą w I kwartale 2023 roku wystąpić o wsparcie na przeprowadzenie nowych, prośrodowiskowych inwestycji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) ogłosił nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Innowacje dla Środowiska”. Pomoc finansowa obejmuje zasadniczo uzyskanie pożyczki, choć zasady programu dopuszczają również możliwość częściowego jej umorzenia, jak też przyznania premii innowacyjnej.

Czy musimy się rejestrować w LUCID?

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy producentem artykułów metalowych (mocowania do grzejników i instalacji). Sprzedajemy nasze wyroby do niemieckich pośredników, którzy to dalej sprzedają je do klientów indywidualnych i hurtowych. Czy musimy rejestrować naszą firmę w LUCID? Czy przepisy obowiązujące w Niemczech od 1 lipca 2022 r. dotyczą naszej działalności?

W który recykling odpadów warto zainwestować?

Na rynku obrotu odpadami mamy do czynienia z wieloma formami ich odzysku. Wśród rodzajów odzysku najpopularniejszymi są m.in. sortowanie, termiczne przekształcanie, ługowanie. W zależności od wybranej formy odzysku jego koszty też są różne. W niniejszym artykule opiszemy przykładowe metody i sprawdzimy, która metoda jest najbardziej opłacalna finansowo.

Przetwarzanie odpadów w pigułce

Działalność polegająca na przetwarzaniu odpadów wymaga zgodnie z przepisami odpowiedniego zezwolenia. Do kogo złożyć wniosek? Jak go przygotować? Ile kosztuje uzyskanie decyzji? Przeczytasz o tym w niniejszym artykule.

Przenieś koszty mediów na najemcę

Bardzo wielu przedsiębiorców wynajmuje nieruchomości klientom, którzy zajmują się różnego rodzaju działalnością związaną z ochroną środowiska, np. gospodarowaniem odpadami. Umowy najmu sporządzane są w formie pisemnej. Określane są w nich m.in. koszty, które najemca przejmuje w związku z najmem danej nieruchomości, np. za media (gaz, ciepła i zimna woda, odbiór ścieków czy koszty wywozu śmieci). Są one płacone na podstawie refaktur, powiększonych o VAT. Warto zagłębić się w ten temat i poznać tajniki prawidłowego refakturowania kosztów mediów na najemcę. Szczegóły w artykule.

Od nowego roku zmieniły się stawki opłat w gospodarce wodnościekowej

Od początku 2023 roku zmianie uległy niektóre stawki opłat w zależności od przedmiotu.

2023

System ZSZ i jego tajniki

W wielu firmach funkcjonuje zintegrowany system zarządzania (dalej: ZSZ). Czym on tak na prawdę jest? Czemu służy? Jakie daje korzyści? Szczegóły w artykule.

Kolejne podmioty zwolnione z obowiązku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów

Dnia 6 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która rozszerzyła katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów. Podmioty te nie muszą również prowadzić ewidencji odpadów.

Ekologia znów dofinansowana!

Od 1 lutego 2023 r. ruszył nabór wniosków o dotacje w ramach programu NFOŚiGW „Innowacje dla Środowiska”. W ramach programu dostępne są 2 miliardy zł na dofinansowanie przedsięwzięć w postaci preferencyjnych pożyczek z możliwością uzyskania premii innowacyjnych.

2022

Załóż firmę recyklingową z nami!

W tym artykule w kilku krokach dowiesz się, jak zgodnie z przepisami prawa rozpocząć działalność polegającą na recyklingu odpadów. To pigułka informacji przydatna na polu ubiegania się o niezbędne decyzje oraz wypełniania wszelkich formalności z tym związanych.

2021

Kiedy na pojeździe musisz umieścić tablicę z napisem „ODPADY”

Przewoźnik ma obowiązek oznaczenia tablicą z napisem „ODPADY” pojazdu, który przewozi tego rodzaju ładunek, tylko w ściśle określonych przypadkach.Pojazdy, którymi przewożone są odpady, należy oznaczać tablicą z napisem „ODPADY”. Nie trzeba tego robić tylko wtedy, gdy: nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, środkiem transportu transportuje się odpady inne niż niebezpieczne, w ilości nieprzekraczającej 100 kg.

Czy możesz realizować inwestycje na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią

Istnieją tereny, zlokalizowane w bliskiej odległości rzek i potoków, które są wyjątkowo narażone na klęskę żywiołową, jaką jest powódź. Na takich obszarach może z łatwością dojść do lokalnych podtopień i powodzi powodujących znaczne straty materialne.Z tego względu inwestycje planowane na terenach zagrożonych powodzią są objęte szczególną ochroną Prawa wodnego. Jakie są warunki realizacji inwestycji na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią?

2020

Załączniki niezbędne do uzyskania pozwolenia zintegrowanego

Pozwolenie zintegrowane łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań na środowisko i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów.Eksploatacja instalacji powodującej emisję zanieczyszczeń do środowiska w niektórych przypadkach może być prowadzona wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia lub zezwolenia. Takimi dokumentami będą np. pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza, decyzja zezwalająca na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów czy odprowadzanie ścieków. Tego rodzaju pozwolenia nazywa się sektorowymi, ponieważ swym zakresem obejmują wyłącznie jeden rodzaj oddziaływania na środowisko. Wszystkie te decyzje można uzyskać za jednym razem ubiegając się o pozwolenie zintegrowane.

2019

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i ocena oddziaływania na środowisko – poznaj najważniejsze zmiany

Od 24 września obowiązuje ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1712). Celem zmian jest skrócenie czasu prowadzenia postępowań dla podmiotów realizujących przedsięwzięcia wpływające na środowisko.Ustawa ta wprowadziła modyfikacje w kilku obszarach, z czego do najważniejszych należą zmiany w zakresie strategicznych ocen oddziaływania na środowisko, transgranicznych ocen oddziaływania na środowisko oraz w zakresie procedury wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Uciążliwy hałas emitowany przez sąsiadów – jak sobie z nim radzić

Podczas występowania hałasu w domach jednorodzinnych jego pochodzenie i możliwe do podjęcia kroki mogą być bardzo różne. W przypadku gdy za emisję nadmiernego hałasu odpowiedzialni są sąsiedzi i jest ona na tyle uciążliwa, że negatywnie wpływa na zwierzęta domowe i mieszkańców, należy podjąć stosowne działania. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska z hałasem mamy do czynienia wtedy, kiedy emitowane są dźwięki o częstotliwości od 16 do 16 000 Hz. Przepisów ustawy nie stosuje się w zakresie hałasu powstającego w związku z powszechnym korzystaniem ze środowiska.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – gmina może się do niej dołożyć

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków jest bardzo dobrą alternatywą szamba, w sytuacji gdy nieruchomość i obiekt na niej zlokalizowany nie może zostać podłączony do sieci kanalizacji sanitarnej lub gdy istniejące szambo jest w kiepskim stanie. Warto rozważyć instalację urządzeń oczyszczających ścieki, jeśli tylko pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunki gruntowo-wodne. Co prawda koszt takiej instalacji jest dość wysoki, ale samorządy wychodzą mieszkańcom naprzeciw, uruchamiając programy dofinansowań takich instalacji. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób gmina może Ci pomóc sfinansować tego rodzaju inwestycję.

2018

 

 Zgodnie z ustawą Prawo wodne (skr. PW) hodowcy ryb muszą uwzględnić opłaty za pobór wód podziemnych i powierzchniowych na potrzeby chowu i hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych, a także opłaty za wprowadzanie do wód lub do ziemi ścieków z chowu lub hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych.Z artykułu dowiesz się jak ustalić wysokość opłat za:- pobór wód podziemnych,- pobór wód powierzchniowych dla obiektów przepływowych,- pobór wód powierzchniowych dla obiektów w wodzie stojącej,- ścieki z obiektów przepływowych,- ścieki z obiektów o wodzie stojącej.

Zmniejsz narażenie pracowników na hałas

Osiągnięcie lub przekroczenie w środowisku pracy wartości najwyższego dopuszczalnego natężenia (NDN) hałasu wiąże się z koniecznością sporządzenia przez pracodawcę i wprowadzenia w życie programu działań organizacyjno-technicznych, zmierzających do ograniczenia narażenia na tę emisję.Jako pracodawca musisz zapewnić ochronę swoich pracowników przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas. W szczególności masz obowiązek zapewnić stosowanie: • procesów technologicznych niepowodujących nadmiernego hałasu, • maszyn i innych urządzeń technicznych powodujących możliwie najmniejszy hałas, nieprzekraczający dopuszczalnych wartości, • rozwiązań obniżających poziom hałasu podczas pracy.  

2015

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.

2016

Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada

Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.